Przemiennik SR4EL Elbląg
- Szczegóły
- Odsłony: 866
Przemiennik SR4EL Elbląg
Pomysł budowy pierwszego przemiennika krótkofalarskiego w Elblągu, działającego emisjami FM/DMR/C4FM, narodził się z chęci rozwoju krótkofalarstwa w Elblągu, oraz z ograniczonych możliwości łączności w elbląskiej grupie lokalnej DMR 260460 / YSF #52742 z radiotelefonów ręcznych i mobilnych przy wykorzystaniu przemienników z Trójmiasta. Pomysłodawca, twórca i opiekun przemiennika Krzysztof SP2KRM miał nadzieję, że przemiennik przyczyni się do popularyzacji hobby i przyciągnie nowych krótkofalowców.
Budowa przemiennika była możliwa dzięki wsparciu finansowemu, które odbyło się poprzez wpłaty na portalu zrzutka.pl, a taże sprzętowemu dzięki Adamowi SQ2DOL (radiotelefon TX), Adamowi SP4KDK (Raspberry Pi i zasilacze), Krzysztofowi SQ4FAE (modem MMDVM) i Gustawowi SP9UVG (złącza i akcesoria).
Na przełomie 2020/2021 r. sprzęt był już prawie skompletowany. Dość długo trwały testy i modyfikacje przemiennika w QTH Krzysztofa SP2KRM. W tym czasie Piotr SQ4MIK nagrał znamiennik, składający się z zapowiedzi słownej i telegraficznej, który miał być emitowany w modulacji FM. Z przyczyn technicznych zrezygnowano jednak z FM, pozostając przy emisjach cyfrowych.
Dnia 14.01.2023 r. odbyły się prace montażowe przemiennika SR4EL w docelowej lokalizacji. Dzięki uprzejmości operatora ATMEL z Elbląga sprzęt znalazł miejsce na solidnym maszcie, zapewniono połączenie z siecią i domenę. W montażu wzięli wówczas udział: Krzysztof SP2KRM, Adam SQ2DOL i Jerzy SP2GUB.
Rzeczywistość zweryfikowała marzenia. Małe zainteresowanie emisjami cyfrowymi w obszarze działania przemiennika, ceny radiotelefonów, a przede wszystkim trudności w ich programowaniu (szczególnie DMR) zniechęciły wielu krótkofalowców do korzystania z niego. Dodatkowo pojawiły się problemy z emisją C4FM.
Po roku Kuba SP2WLF zaproponował, aby przebudować SR4EL na przemiennik analogowy, pracujący w sieci FM Poland. Pomysł został przedstawiony kolegom, będącym w grupie elbląskich krótkofalowców na komunikatorze Whatsapp. Wiele osób zainteresował ten temat. Możliwość udziału w lokalnych spotkaniach stacji pracujących z małymi mocami i w trudnych warunkach terenowych, zwiększenie liczby użytkowników przemiennika (każde radio cyfrowe ma możliwość pracy w FM, a odwrotnie już nie), a także dostęp do grup w ramach sieci FM Poland, były argumentami nie do odparcia.
Kuba SP2WLF wraz z Krzysztofem SP2KRM zaczęli szukać informacji technicznych. Z pomocą przyszedł Maciej SP4I, który wykonał nowe okablowanie. Kuba SP2WLF skontaktował się z osobami zarządzającymi siecią FM Poland, uzyskał aprobatę i załatwił podłączenie do sieci. Krzysztof SP2KRM zrobił cały projekt sprzętowy. Dalsze wspólne rozmowy z administratorami sieci odbywały się na Telegramie.
23.03.2024 r. koledzy: Krzysztof SP2KRM, Dominik SP4WZ i Bogdan SQ2HEG zdemontowali elektronikę cyfrowego przemiennika SR4EL w celu dostosowania go do pracy analogowej w sieci FM Poland. Krzysztof SP2KRM poświęcił wiele czasu na dostrojenie wszystkich parametrów, aby uzyskać jak najlepszy efekt pracy przemiennika. Wielu kolegów z Elbląga wzięło udział w testach. Po kilku latach od nagrania, w eterze pojawił się wspomniany wcześniej znamiennik.
W zimny, sobotni poranek 6.04.2024 r. Krzysztof SP2KRM wraz ze swoim wujkiem zamontowali i uruchomili analogowy przemiennik w docelowej lokalizacji.
Podsumowując, projekt nie powstałby bez wkładu (w kolejności):
- Wszystkich darczyńców, którzy wsparli projekt na portalu zrzutka.pl w kwocie 766 zł, z której sfinansowano między innymi duplekser, obudowę, pozwolenie radiowe
- Krzysztofa SP2KRM - inicjatywa, radiotelefon RX, antena, prace montażowe
- Adama SQ2DOL - radiotelefon TX, prace montażowe
- Adama SP4KDK - Raspberry Pi, zasilacze
- Krzysztofa SQ4FAE - modem MMDVM
- Gustawa SP9UVG - złącza i akcesoria
- Piotra SQ4MIK - głos przemiennika, opracowanie tekstowe, strona QRZ
- Operatora ATMEL z Elbląga - dzięki któremu mamy skąd nadawać
- Jerzego SP2GUB - prace montażowe
- Kuby SP2WLF - domena, inicjatywa modernizacji, zaangażowanie merytoryczno-techniczne przy FM-POLAND
- Jacka SQ4GIN - karta muzyczna CM108 do interfejsu audio
- Macieja SP4I - interfejs audio
- Dominika SP4WZ - prace montażowe
- Bogdana SQ2HEG - prace montażowe
- Ekipy sieci FM-POLAND - przyjęcie do sieci, wsparcie w kuluarach
Dane techniczne:
Częstotliwości: TX: 439.050 MHz, RX: 431.450 MHz
QTH lokator: JO94QE
Aktywowanie: CTCSS 94.8 Hz
CTCSS nadajnika: 94.8 Hz
Moc nadajnika: 15 W
Uwagi: Radio: Motorola CM140(TX)/CM340(RX)
Antena: Diamond X200
Opracował Piotr SQ4MIK