60 lat krótkofalarstwa na Powiślu i Żuławach
- Szczegóły
- Odsłony: 713
,,60 lat Krótkofalarstwa na Powiślu i Żuławach”
Ruch radioamatorski na terenie Powiśla i Żuław zapoczątkowany został w latach 50-tych.
W 1954r eterze pojawiły się sygnały radiostacji klubowej SP2KBC z Malborka, a nieco później stacji indywidualnych Pawła SP2HO i Czesława SP2VP będących założycielami tego klubu oraz Bogdana SP2BIG i Zdzisława SP2BSX.
Kolejną stacją z Powiśla była stacja Klubowa z Tczewa o znaku SP2KJB, zaraz po niej rozpoczęły nadawanie stacje z pozostałych miejscowości regionu, z Elbląga, Kwidzyna, Stegny, Nowego Dworu i innych.
SP2KDT
W latach 50 -tych powstał przy Lidze Przyjaciół Żołnierzy ( potem Klub Łączności Ligii Obrony Kraju ) z siedzibą na ul Mickiewicza 43, później ul Grunwaldzkiej. Członkowie SP2KDT- SP2ADW (VE3FDT,VE3BR ), SP2FAP, SP2ARV SP2AGM SP2ASJ, SP2ADW, SP2GUB, SP2HMY, SP2BIR …
Istniał też przy Rejonowym Urzędzie Telekomunikacji w Elblągu klub SP2KIC.
W latach 70-tych powstał SP2KPT z siedzibą w Administracji Domów Mieszkalnych przy ul. Jaśminowej, później ul. Obrońców Pokoju. Członkowie: SP2KPT, SP2GUB, SP2NBF, SP2BIR, SP2HMY, SP2HHX, SP2NBA
Klub SP2KLS - SP2FAP SP2JUU
Klub SP2ZFJ klub przy technikum mechanicznym - SP2FAP, SP2JUU,SP2ASJ. Bardzo aktywny klub w eterze.
Z tej okazji zarząd Żuławskiego OT 16 PZK wydaje okolicznościowy dyplom.
,,60 lat Krótkofalarstwa na Powiślu i Żuławach”
Regulamin dyplomu:
Warunkiem zdobycia dyplomu jest uzyskanie minimum 60-ciu punktów za nawiązane łączności ze stacjami członków Żuławskiego OT 16 PZK, klubami zarejestrowanymi w OT 16 PZK, a także ze stacjami nie członków PZK z powiatów: AG, AW, EA, EL, GD, IY, MB, NR, OQ, TC, UM, YA.
Zaliczane będą łączności nawiązane:
-w okresie od 1 października do 30 grudnia 2014 roku ze stacją okolicznościową HF60KBC
- w okresie od 1 listopada 2018 do 31 stycznia 2019 roku ze stacją okolicznościową HF60KMH
- w okresie od 16 kwietnia 2019 do 3 kwietnia 2020 roku ze stacją okolicznościową HF60KDT
Niezbędną do zdobycia dyplomu sumę punktów oblicza się wg następujących kryteriów:
- Za QSO ze stacjami indywidualnymi z terenu OT 16 nie zrzeszonymi w PZK 1 pkt (QSO można powtórzyć innymi emisjami i na innych pasmach).
- za QSO ze stacjami indywidualnymi członków OT16, 5 pkt. (QSO można powtórzyć innymi emisjami i na innych pasmach).
- zaQSO ze stacjami klubowymi OT16, 5 pkt. (QSO można powtórzyć innymi emisjami i na innych pasmach).
- za QSO ze stacjami okolicznościowymi 45 pkt. (QSO obowiązkowe z minimum jedną stacją okolicznościową, wykazaną jeden raz bez względu na emisję i pasmo).
Przewiduje się uruchamianie stacji okolicznościowych w okresie obchodów 60-tej rocznicy Krótkofalarstwa na Powiślu i Żuławach w zależności od miejscowości obchodzącej w/w rocznicę.
Łączności mogą być prowadzone w dowolnym zakresie częstotliwości, zgodnie z band-planem i posiadanym zezwoleniem. Nie zalicza się łączności cross-band i cross-mode. Zalicza się łączności przez przemienniki naziemne.
Wydawca nie wymaga kart QSL do weryfikacji zgłoszeń.
Dyplom dostępny jest dla nadawców i nasłuchowców.
Zgłoszenia należy przesłać Internetem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Dyplom jest bezpłatny i wydawany wyłącznie w wersji elektronicznej
Dodatkowa informacja.
W dniach od 1 listopada 2018 do 31 stycznia 2019 z okazji 60-lecia powstania pierwszej radiostacji klubowej w Tczewie o znaku SP2KJB pracowała stacja okolicznościowa HF60KMH. Znak SP2KJB otrzymała radiostacja ówczesnego Radioklubu Zarządu Powiatowego Ligi Przyjaciół Żołnierza (od 1962 roku - Ligi Obrony Kraju) w Tczewie.