Relacja Piotra SQ4MIK z nasłuchu stacji SAQ 17,2kHz
- Szczegóły
- Odsłony: 484
Wigilijna transmisja z SAQ na 17,2 kHz
Radiostacja SAQ została uruchomiona w 1924 r., więc w 2024 r. będzie obchodziła swoje 100-lecie. Posiada jedyny na swiecie pracujący do dziś alternator Alexandersona. Taki sam miała nieistniejąca już bliźniacza Transatlantycka Centrala Radiotelegraficzna w Babicach pod Warszawą. Antena SAQ zawieszona jest na sześciu 127-metrowych masztach. Nadajnik jest używany jedynie kilka razy w roku przy specjalnych okazjach i nadaje z mocą 200 kW. Odbiór transmisji potwierdzany jest kartami eQSL, czasem kartami papierowymi.
24 grudnia 2023 r. wybrałem się wraz z Piotrem SP4ELO na obrzeża Elbląga. Dzielnica Modrzewina jest położona bardzo wysoko, zabudowań jest mało, więc stwierdziliśmy, że tam będą dobre warunki odbioru.
Dwa miesiące temu kupiłem przenośny odbiornik roWaves DJ1WF VLF z Rumunii i czekałem na coroczną transmisję SAQ w wigilię Bożego Narodzenia. Udawało mi się już wcześniej odbierać sygnał SAQ na innych urządzeniach, w tym własnej konstrukcji. Tym razem chciałem mieć coś przenośnego na fale bardzo długie. Odbiornik ten pracuje w zakresie częstotliwości 5-220 kHz w emisji CW. Jak dotąd udało mi się odebrać na nim sygnały DCF77, DD7H, EFR i teraz SAQ. Na załączonym filmie można zobaczyć i posłuchać, jak odbieraliśmy zabytkową stację SAQ na częstotliwości 17,2 kHz. Spontanicznie nagraliśmy również życzenia skierowane do całego zespołu SAQ: https://youtu.be/hQ92CU5heD8?si=GArQiV-QTGdG-Ois
Odbiór SAQ to swoista atrakcja praktykowana przez wielu krótkofalowców na całym świecie. Na stronie internetowej tej zabytkowej radiostacji można znaleźć interaktywną mapę z zaznaczonymi miejscami odbioru. Zachęcam serdecznie do prób odbioru kolejnych transmisji.
Piotr SQ4MIK