Przemiennik cyfrowy SR4EL
- Szczegóły
- Odsłony: 271
Przemiennik cyfrowy SR4EL
O przemienniku SR4EL pisałem już w grudniu 2020 r. w moim ebooku "Historia krótkofalarstwa w Elblągu". Wówczas sprzęt był w trakcie kompletowania i miałem wkrótce usłyszeć go w eterze. Dość długo trwały testy i modyfikacje przemiennika w QTH Krzysztofa SP2KRM. Później SR4EL miał stanąć na wielopiętrowym bloku, lecz zaczęła się jego termomodernizacja i nie można było wejść na dach. Z przyczyn technicznych zrezygnowano z modulacji FM (były prowadzone testy), pozostając przy emisjach DMR i C4FM. Dziś z radością mogę ogłosić, że przemiennik został uruchomiony i działa doskonale!
Jak wspomina opiekun przemiennika Krzysztof SP2KRM:
"Pomysł budowy pierwszego przemiennika krótkofalarskiego w Elblągu, działającego w paśmie 70 cm emisjami FM/DMR/C4FM, narodził się z chęci rozwoju krótkofalarstwa w naszym mieście oraz z braku możliwości łączności w elbląskiej grupie lokalnej DMR 260460 / YSF #52742 z radiotelefonów ręcznych i mobilnych, przy wykorzystaniu urządzeń naszych kolegów z okręgu drugiego. Dotychczas najbliższe dla naszej społeczności urządzenia znajdowały się w Gdańsku, w Gdyni, w Chwaszczynie, na Górze Dylewskiej. Mam nadzieję, że działający przemiennik w naszym mieście przyczyni się do popularyzacji hobby i przyciągnie nowych krótkofalowców".
W sobotę 14.01.2023 r. odbyły się prace montażowe przemiennika SR4EL w docelowej lokalizacji. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli budowę przemiennika poprzez wpłatę na portalu zrzutka.pl, a także dostarczającym sprzęt: Adamowi SQ2DOL (radiotelefon TX), Adamowi SP4KDK (Raspberry Pi i zasilacze), Krzysztofowi SQ4FAE (modem MMDVM), Gustawowi SP9UVG (złącza i akcesoria) oraz firmie ATMEL z Elbląga, która udostępniła miejsce na maszcie, połączenie z siecią i domenę. W pracach montażowych wzięli udział: Krzysztof SP2KRM, Adam SQ2DOL i Jerzy SP2GUB.
Dane techniczne przemiennika:
Częstotliwość: TX: 439.050 MHz RX: 431.450 MHz JO94QE
DMR CC: 4
Moc nadajnika: 15,0 W
Emisje: DMR+C4FM/Fusion
Radio: Motorola CM140(TX)/CM340(RX)
Antena: Diamond X200
Kabel: 4m H1000
Domyślna lokalna grupa rozmowna: DMR TS2 TG 260460 / C4FM reflektor YSF #52742
W jaki sposób korzysta się z przemiennika? Gdy przemiennik odbierze transmisję DMR lub C4FM, to podtrzymuje tę emisję przez 30 sekund po zakończeniu odbioru. Czyli, gdy przemiennik jest aktywny na Twoim radiu, a nic nie słyszysz, to oznacza że nadaje on w tej chwili w innym systemie. Po zakończeniu nadawania przez przemiennik należy odczekać 30 sekund i spróbować się połączyć.
Przydatne linki:
Dashboard przemiennika SR4EL: http://sr4el.hub.elblag.pl:3460
Pulpit reflektora Yaesu Fusion PL WARMIA-MAZURY/Elblag http://sp2wlf.tplinkdns.com
Dla niewtajemniczonych w emisję DMR krótki poradnik: http://www.sp-dmr.pl/wp-content/uploads/DMR_dla_Opornych_2.1.pdf
Opracował Piotr SQ4MIK