Zawody Alpe Adria
- Szczegóły
- Odsłony: 385
Z historii UKF
Zawody Alpe Adria
(Dino Fachin, IV3FDO, 4 czerwiec 2010).
Zawody Alpe Adria zorganizowano z inicjatywy krótkofalowców Austrii, Włoch, Słowenii i Chorwacji, krajów położonych w obszarze między Alpami a Adriatykiem, i stąd ich nazwa.
Po raz pierwszy zawody odbyły się w 1971 r., mają więc prawie pięćdziesiąt lat i choćby dlatego warto przypomnieć tę ważną datę, stanowiącą krok milowy w drodze do realizacji pomysłu, jaki pojawił się w tamtym czasie, to znaczy pomysłu na nawiązanie i zacieśnienie kontaktów między radioamatorami z różnych krajów Europy zajmujących się przede wszystkim pracą na paśmie VHF.
W owym czasie VHF (2m) był najwyższym pasmem amatorskiej służby radiowej. Typowa stacja pracowała na stałej częstotliwością (wyznaczonej kwarcem) emisją AM, bowiem SSB jeszcze tutaj nie dotarła. Wszystko było eksperymentalne, a amatorzy próbowali swoich sił głównie na sprzęcie domowej roboty.
W porównaniu z HF aktywność była niewielka, urządzeń gotowych do pracy było na rynku bardzo niewiele, ale na szczęście komponenty elektroniczne odpowiednie dla tych częstotliwości stały się, dzięki rozwojowi telewizji, przystępne dla radioamatorów. Było więc pole do eksperymentów.
Największa aktywność VHF w tym czasie koncentrowała się w Europie Środkowej, wśród wiodących na tym polu krótkofalowców z Niemiec. Z prostego powodu – ten zakres częstotliwości dla amatorów nadawał się przede wszystkim do bliskich, o krótkim zasięgu QSO, i z tego głównie powodu początkowo znalazł podatny grunt w Niemczech, ponieważ po pierwsze, było tam wielu radioamatorów zainteresowanych nowymi technikami, a po drugie - teren większej części kraju był płaski. Nie zapominajmy, że był to również okres szybkiego rozwoju gospodarczego Niemiec, połączony z wielkim entuzjazmem samych krótkofalowców i ich otwieraniem się na coraz to nowe idee.
Ogólnie rzecz biorąc, nie brakowało nam entuzjazmu, ale też nie każdy czuł potrzebę ożywienia tego akurat pasma częstotliwości i wchodzenia z nim do nowego świata.
Tak się jednak złożyło, że kilku spośród nas - Anton Stipanić YU3BH (obecnie S53BH) Yogoslavian VHF Manager, Franco Armenghi I4LCK, włoski manager VHF i Rainhard Mayer, OE8MI manager VHF Karyntii, zaczęło dyskutować nad możliwościami zwiększenia ruchu na VHF na obszarze całej Europy. Główną przeszkodą w komunikacji północ – południe były Alpy, jako naturalna granica i przeszkoda w tego typu łącznościach. Ponieważ wszyscy trzej Koledzy byli bardzo aktywnymi amatorami, pierwsze podejścia do "problemu" zostały wykonane poprzez próby łączności w trakcie nielicznych wówczas, lokalnych łączności z udziałem ich samych. Doszło później do kilku osobistych spotkań, na których omawiano szczegóły powstającej inicjatywy.
Zawody ultrakrótkofalowe zorganizowane wówczas, w 1971 roku, dla krótkofalowców z kilku krajów położonych między Adriatykiem a Alpami były pierwszym konkretnym faktem tego typu współpracy na VHF i zostały nazwane przez organizatorów „Alpe Adria Contest”. Organizowano je później corocznie, na zmianę, przez radioamatorów z trzech krajów: Austrii, Włoch i Jugosławii.
Inicjatywa zakończyła się sukcesem i przez lata wzrosła ważność tego wydarzenia, zawody okrzepły, przekształciły się najpierw w VHF Contest, zaś kolejne edycje organizowano także na wyższych pasmach UHF i SHF.
Ustanowienie w Europie tych zawodów uznane jest za przełomowe wydarzenie. Zawody AA są w Europie nadal bardzo popularne, biorą w nich udział amatorzy innych narodów europejskich. Przy kilku okazjach, na niektórych częstotliwościach podczas zawodów przeprowadzono rekordowe QSO pod względem odległości.
Ponadto termin zawodów (lato, okres dobrej propagacji, wakacje, urlopy) jest dobrym czasem na organizowanie tego typu imprez także w terenie.
Podsumowanie oraz wręczanie nagród jest okazją do międzynarodowych spotkań. We wczesnych latach `70 spotkania odbywały się we Włoszech, w Villa Manin niedaleko Udine, w pięknej XVIII-wiecznej willi, w połowie drogi między organizatorami. Później spotkania odbywały się przemiennie, w którymś z krajów organizatora.
I ostatnia, ale ważna uwaga, otóż Alpe-Adria jako zawody pozostały w pamięci jako wyjątkowa w tamtym czasie międzynarodowa inicjatywa integracyjna, i warte są dalszego rozwijania i kontynuacji nawet teraz, gdy zjednoczona Europa znajduje się na zaawansowanym etapie integracji.
Zawody Alpe-Adria są przykładem współpracy między różnymi krajami. Nie ma przykładu na istnienie podobnej takiej inicjatywy w Europie, z wyjątkiem Skandynawii (porozumienie NAC).
I jeszcze jedna refleksja – teraz rozmawiamy o wspólnej Europie, ale pomyślmy o tej sprzed czterdziestu, pięćdziesięciu lat. Klimat polityczny był wtedy zupełnie inny i na pewno nie sprzyjał takim wspólnym inicjatywom.
Fakt, który nadal budzi podziw i uznanie to, to, że właśnie Jugosławia odegrała wiodącą rolę w międzynarodowym porozumieniu niezaangażowanych krajów, mając przecież na mapie politycznej Europy pozycję bardzo odmienną (o wiele niższą..!) od pozycji Włoch i Austrii, krajów o zupełnie odmiennym statusie.
Nie wiały jeszcze "wiatry" Zjednoczonej Europy wśród narodów, także wśród krótkofalowców, ale znalazły się wtedy trzy osoby, które podjęły śmiałą inicjatywę. Trzy osoby, które z uporem realizując szaloną zdawałoby się ideę, doprowadziły do końca ten świetny pomysł.
/opr. sq2eeq/
*************************************************************************