Pasłęk
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 07, luty 2019 11:59
- Odsłony: 568
Witam!
Oto moja historia CQ Pasłęk de sp2hic.
Był rok 1974
Od znajomych kolegów dowiedziałem się o możliwości zdobycia licencji krótkofalarskiej.
Poprzez LOK w Pasłęku zaproponowano mi naukę telegrafii i przygotowanie się do egzaminu!!!
Pomyślnie zdany egzamin spowodował wprowadzenie mnie w świat krótkofalowców ze znanym do dziś skutkiem
Otrzymałem znak sp4hic, który po wielu latach zmienił się na sp2hic i tak jest dzisiaj.
Otrzymaliśmy z pomocą LOK znak Klubowy SP4KMW
Oto członkowie:
SP4WHW, SP4GXT
SP4GYE,SP4GXT,SP4MEF,SP2HIC,SP2GVJ,SP4XDF kilka innych osób których znaków nie pamiętam.
Zaistniał również klub Harcerski SP4ZBN prowadzony w Powiatowym Ośrodku Kultury Pasłęk.
Sprzęt radiowy to.....
RBM-1, 10RT, Własne konstrukcje,
Klub otrzymał od miasta FT101ZD 100W z cyfrową skalą .
/sp2hic/
SP2MEF – JERZY KWIECIŃSKI
Z krótkofalarstwem zetknąłem się w latach 70-tych w Szkole Zawodowej gdy chodziłem na kółko modelarskie do Powiatowego Domu Kultury w Pasłęku. Znajdował się tam również Harcerski Klub Łączności SP4ZBN. Kiedy koledzy przeprowadzali łączności, przez otwarte drzwi słychać było głośne wołanie: „ tu Stefan Paweł 4 Zosia Bożena Natalia itp. Zaciekawiony odwiedzałem często Klub i tak po jakimś czasie „złapałem bakcyla”. Kierownikiem klubu w tym czasie był Albin Wiesiołowski SP4EGY ( SK), który wysłał mnie na obóz harcerski do Fromborka . Tam odbywały się szkolenia radiotechniczne i nauka telegrafii. W klubie na radiostacji pracowali licencjonowani członkowie SP2GVJ – Wiesław Nasiadko, który następnie został kierownikiem klubu, SP2EHM – Janusz Sopyło, SP2FOK- Józef Wołczecki i inni. Posiadając już jakąś wiedzę w łączności w latach 1974-1976 odbywałem Zasadniczą Służbę Wojskową i byłem radiotelegrafistą, gdzie doskonaliłem pracę na telegrafii.
Po zmianie województw w Polsce w naszym regionie znaki z SP4 zmieniły się na SP2.
W Pasłęku działał również Klub Lokowski SP2KMW, gdzie ja i wielu moich kolegów byliśmy jego członkami. Odbywały się tam szkolenia, praca na radiostacji, budowa urządzeń i koleżeńskie pogawędki. Na samym początku była tylko radiostacja RBM-1 jednowatowa i antena dipol 2x 19,5m, gdzie robiłem łączności na CW z Europą. W tych czasach można było tylko pomarzyć o fabrycznym tranceiverze i antenach kierunkowych ze względu na trudny dostęp i bardzo wysokie ceny, więc konstruowało się samemu. Głównymi twórcami TX części elektrycznej byli mój brat SP2GYT (SK) – Wacław Kwieciński, SP2HIC – Maciej Gabrysiewicz, SP2GYE (SK) – Franciszek Osiński, SP GXT (SK)- Janusz Juran, pozostali pomagali przy części mechanicznej. W ten sposób powstał kilku pasmowy, lampowy nadajnik z modulacją CW i wzbudnicą SSB. Za odbiornik służyła Lambda -2.
Później, chociaż skromnej antenie, ale większą mocą nadajnika świat stał się otworem dla mnie i innych kolegów na robienie ciekawych i dalekich łączności. Pamiętam, jak niejednokrotnie wracałem nad ranem z klubu do domu. Jak na nasze małe miasteczko w klubach wyszkoliło się wielu kolegów, którzy zdali egzaminy na licencję krótkofalowca. Oprócz wymienionych wyżej wspomnę również
SP2LLP –Andrzej Strzeliński, SP2LNX-Wiesław Miszczyszyn, SP2LNV – Bronisław Jackowski obecnie SP4LNV, SP2WHW – Halina Juran, SP2WHO (SK) – Zbigniew Tuzik.
Część z kolegów odeszła na zawsze (silent key),część jest nieaktywna z różnych powodów a część do których i ja należę są aktywni na pasmach i do dnia dzisiejszego pracują na fabrycznych radiostacjach.
Zanim zdałem egzamin, posiadałem licencję nasłuchowca SP 0118-EL, gdzie zrobiłem dużo nasłuchów oraz pracowałem głównie na CW na stacji klubowej SP2KMW. Egzamin na krótkofalowca zdałem w 1979 roku i otrzymałem znak SP2MEF. Od tamtej pory jestem członkiem PZK
W dzisiejszej dobie Internetu są inne formy łączności i młodych ludzi mniej interesuje krótkofalarstwo. Jednak po zwolnieniu przez komisję z obowiązkowego zdawania egzaminu
z telegrafii zaczyna przybywać nowych miłośników krótkofalarstwa. Ja nie jestem wyczynowcem i nie zawsze mi na to czas pozwala, ale lubię pracować na radiostacji i zrobić ciekawego DX-a. Pracuję jeszcze zawodowo jako kierowca ciężarowego TIRA, gdzie mam na wyposażeniu TRX FT-840 i antenę GP-RIG 9, gdzie mam możliwość robienia łączności z mobila. Jako urządzenia stacjonarnego w domu używam FT-950 oraz anten BEAM GXP-7 7 EL + 1 EL 7-10 Mhz, Vertical GP 7 DX, DELTA 84m, LW 40+40 M 1,8 Mhz, BEAM 50 Mhz-5EL, BEAM UKF 2x 16 EL oraz wzmacniacza YAESU FL-7000. Na dzień dzisiejszy mam potwierdzonych kartami QSL 313 krajów.
Dzisiaj już się robi łączności emisjami cyfrowymi. Próbowałem i tej opcji lecz moją ulubioną emisją pracy na radiostacji jest CW, którą pokochałem prawie 50 lat temu i pozostałem jej wierny do dziś.
Do spotkania w eterze
73! Jurek SP2MEF
Pasłęk 02.04.2019 r.