Malbork
- Szczegóły
- Utworzono: środa, 06, luty 2019 13:37
- Odsłony: 593
Początki radioamatorstwa na Ziemi Malborskiej
Odpowiedzią na pytanie jak doszło do powstania Klubu Łączności przy Zarządzie Powiatowym Ligi Przyjaciół Żołnierza w Malborku, są przypuszczenia o przypadkowych spotkaniach osób o zainteresowaniach radiotechnicznych, w wyniku których w roku 1953 nastąpiło zacieśnienie kontaktów Pawła Radtke, Bogosława Kaźmierczaka i Czesława Pająka, a z czasem wielu innych.
W roku 1954 trzech nasłuchowców: Paweł Radtke SP2-301, Bogosław Kaźmierczak SP2-302 i Czesław Pająk (prawdopodobnie SP2-303), a także Zdzisław Marciniak, zarejestrowali w ZP LPŻ w Malborku Sekcję Łączności, będącą w tej części ówczesnego województwa gdańskiego zalążkiem pierwszego klubu krótkofalarskiego. Istnienie sekcji łączności ułatwiło dostęp do demobilowego sprzętu łączności (głównie były to odbiorniki np. USP i radiostacje RBM1), przydzielane protokolarnie za pośrednictwem Zarządu Wojewódzkiego Ligi Przyjaciół Żołnierza w Gdańsku. Ważniejsze elementy przekazywanych niekompletnych urządzeń wymienione były w protokołach z nazwy i w rzeczywistych ilościach. Taka skrupulatność obrazuje panującą wówczas atmosferę nieufności do pasjonatów radia.
W dniu 21.11 1954 Radtke Paweł przystąpił do egzaminu i uzyskał Świadectwo Uzdolnienia, niezbędne przy ubieganiu się o radiowe pozwolenie klubowe, a z czasem o pozwolenie indywidualne. Niestety, z chwilą wystąpienia z wnioskiem o zezwolenie radiowe dla stacji klubowej, działalność klubu stała się obiektem wnikliwej obserwacji miejscowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, który podejrzewał radiowców o rzekomą nielegalną łączność z zagranicą. Ówczesny sekretarz ZP LPŻ nie podejmował się wyjaśnień i obrony, w wyniku czego Paweł Radtke stracił na kilka miesięcy pracę. Na szczęście interwencja w KW PZPR w Gdańsku unormowała panujące stosunki co zarazem udrożniło starania o uzyskanie zezwolenia klubowego na pracę radiostacji.
Wg zachowanego dokumentu z dnia 10.11.1955r,którym jest odręczny opis licencji wynika, że Ministerstwo Łączności - Centralny Zarząd Radiostacji udzielił zgody nr 44/K/55 na posiadanie i używanie amatorskiej radiostacji klubowej, której przydzielono znak wywoławczy SP2KBC, zainstalowanej przy ul. Kopernika 33 w Malborku. Z w/w rękopisu wynika, że stacji przydzielono 5 pasm KF i 6 pasm UKF oraz rodzaje pracy A1, A3 na KF i A1, A2, A3, F1, F2, F3 na UKF. Dopuszczalna moc elektryczna doprowadzona do anteny 0,05KW. Inny dokument –Pismo z dn. 2 października 1955r. informuje, że Przewodniczący Rady Powiatowego Klubu Łączności LPŻ w Malborku Kol. Paweł Radtke informował ZW LPŻ w Gdańsku o otrzymaniu tymczasowej licencji klubowej o znaku SP2KBC. Równocześnie kierował prośbę o wypożyczenie nadajnika i odbiornika radiowego na okres zawodów. Jesienią 1955r. Rada Klubu Łączności przy ZP LPŻ, ogłosiła komunikat zachęcający młodzież do rozwijania zainteresowań w obszarze radiotechniki i radiokomunikacji oraz poinformowano o rozpoczęciu w dniu 9 października tego roku pracy eterowej radiostacji klubowej SP2KBC. Odzew społeczny na ten komunikat był duży. Do pierwszego kursu z radiotechniki przystąpiło 35 osób. Natomiast działalność eterowa stacji SP2KBC za m-c październik 1955r to nawiązanych 28 QSO ze stacjami krajowymi. Natomiast w sprawozdaniu za m-c listopad 1955r. wykazano łącznie 84 QSO, w tym 77 na CW, 7 na AM, z czego ze stacjami SP 25 QSO, ZSRR 9 QSO, kraje demokratyczne 13 QSO, inne kraje 37 QSO. Z kolejnych tego typu sprawozdań wynika, iż aktywność eterowa SP2KBC zaczęła maleć i w marcu 1956r. w sprawozdaniu zawarto informację o nie prowadzeniu systematycznej działalności. Nie mniej jednak stacja SP2KBC brała udział w zawodach ,,Polny dzień” w dniach 14/15 kwietnia 1956 roku. Natomiast w komunikacie z tych zawodów z roku 1958 wykazano także udział stacji SP2HO –operator Paweł Radtke.
/sp2fav/
Malbork 22.02.2019r.
Harcerski Klub Łączności SP2ZFT.
Rok wydania pierwszego pozwolenia radiowego 1984.
Klub powstał na pozostałości bazy klubu SP2PGF , działającego do jesieni 1981 roku.
Obecni członkowie klubu: SP2-16004, SP2AYQ, SP2BRI, SP2CQF, SP2FAV(SK), SP2GUV, SP2HNL, SP2HOU,
SP2IRR, SP2JEE, SP2JJD, SP2JVR, SP2SCX, SP2WN, SP2WDQ, SQ2CDC, SQ2GCO, SQ2RPK.
(sp2fav)