TKK współpracuje ze Starostwem Powiatowym w Tczewie
- Szczegóły
- Odsłony: 468
Tczewski Klub Krótkofalowców, prezentacja działalności i zainteresowań członków klubu SP2KMH.
Konspekt prezentacji.
Krótkofalarstwo to zaawansowane technicznie hobby, którego głównym celem jest nawiązywanie przez amatorów łączności z wykorzystaniem fal radiowych, budowa i poznawanie konstrukcji urządzeń do tego przeznaczonych, samokształcenie i rozwój osobowy bez osiągania w związku z tym korzyści materialnych.
Krótkofalarstwo w uznaniu zasług położonych na początku XX wieku w związku z odkryciem możliwości wykorzystania fal krótkich o długości poniżej 200 m do nawiązywania łączności na dalekie odległości uzyskało międzynarodowy status Służby Radiowej Amatorskiej, na równi ze Służbą Radiową Morską czy Lotniczą.
Krótkofalowców na świecie jest ok. 3.5 mln, najwięcej w Japonii, ok. 1.3 mln, w USA ok. 670 tys. Prawo w zakresie wykorzystywania wszelkich mediów komunikacyjnych, używanych na świecie, w tym dla potrzeb łączności radiowej, stanowi Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (ITU), której członkami są agendy rządowe blisko 200 państw. ITU jest najstarszą istniejącą do dzisiaj organizacją międzynarodową, powstałą w 1866 roku, wydaje wiążące polecenia/zalecenia dla administracji rządowych dot. wykorzystania widma częstotliwości. Krótkofalowcy w ITU reprezentowani są na takich samych zasadach, jak agendy rządowe, poprzez przynależność największej krajowej organizacji krótkofalarskiej do IARU (Międzynarodowa Amatorska Unia Radiowa). W Polsce taką reprezentację w IARU zapewnia Polski Związek Krótkofalowców, organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego. Wyraźnie widać dodatnią korelację pomiędzy liczbą krótkofalowców w danym kraju a jego poziomem gospodarczym i stanem techniki. W krajach najwyżej rozwiniętych liczba krótkofalowców kilku-, a nawet kilkunastokrotnie przewyższa liczbę zezwoleń wydanych (w przeliczeniu na 1000 mieszkańców) niż w krajach niżej rozwiniętych.
W EU najwięcej krótkofalowców jest w Niemczech (ok. 70 tys.), W. Brytania ma ich ok. 65 tys., Włochy, Francja po ok. 55 tys., w Rosji ok. 18 tys., w Polsce wydano wg rejestru UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) ok. 13.5 tys. pozwoleń radiowych. W Tczewie i powiecie ok. 36 osób posiada pozwolenie radiowe, w samym mieście jest to ok. 20 osób. W Tczewskim Klubie Krótkofalowców PZK, organizacji pożytku publicznego liczącej ok. 3.8 tys. członków, powstałej w 1930 r., działa 12 osób.
Wpływ Słońca na łączność radiową Ze specyficznego hobby wynika konieczność posiadania niezbędnej wiedzy technicznej koniecznej do obsługi urządzeń nadawczo-odbiorczych, budowy anten, wymagana jest np. stała obserwacja aktywności Słońca, które ma zasadniczy wpływ na prowadzone łączności w tropo- i stratosferze poprzez odpowiednio zjonizowane warstwy jonosfery. Aby poznać i właściwie wykorzystać warstwy sporadyczne, ich zmieniające się w zależności od pory dnia i roku właściwości propagacyjne, wykorzystać meteoryty (w grudniu Geminidy, najlepsze dla nas są Perseidy w sierpniu), wykorzystać odbicia od zorzy polarnej trzeba śledzić doniesienia i komunikaty podawane przez wyspecjalizowane, międzynarodowe agendy.
Łączności satelitarne - seans może wyglądać tak, jak na zdjęciu, trzymana w ręku antena dwupasmowa dołączona do zwykłego, dwupasmowego taniego radiotelefonu zapewnia nadspodziewanie skuteczną, choć liczona w pojedynczych minutach łączność dwóch stacji na ziemi poprzez aktywny przemiennik przelatującego nad głową satelity. A kiedy ludzkie zmysły do detekcji sygnałów nie wystarczą, wspomagamy się komputerami – wykorzystując emisje cyfrowe do odbioru sygnałów leżących głęboko poniżej poziomu szumów. Nadal używamy klasycznej emisji telegraficznej z użyciem ręcznych kluczy sztorcowych, kluczy elektronicznych, przystawek emulujących emisje znane kiedyś jako dalekopisowe i jeszcze wielu innych. Takie, jak choćby przesyłanie obrazów, czyli amatorska telewizja, czy też wykorzystanie nowoczesnych technologii do pozycjonowania stacji w ruchu, tzw. APRS – zbudowaliśmy działającą bramkę w Malborku, która we współpracy z bramkami w Gdańsku i na Kaszubach zaspakaja potrzeby krótkofalowców w Tczewie i okolicy w zakresie pozycjonowania stacji krótkofalowców będących w ruchu.
Własne konstrukcje Jako jedyna Służba Radiowa mamy prawo do nadawania na urządzeniach własnej konstrukcji, które nie wymagają homologacji. Ze względu na dostępność fabrycznych urządzeń obecnie głównym zainteresowaniem cieszy się wśród nas działalność konstruktorska w zakresie urządzeń pomiarowych. Wykonujemy specjalistyczne przyrządy, takie jak analizatory obwodów, anteny, testery elementów i podzespołów biernych i czynnych, sterowniki wszelkiego rodzaju, anteny pomiarowe, bikony UKF, wzmacniacze, zasilacze i in.
Łączności mikrofalowe – Dużym ostatnio zainteresowaniem cieszą się wśród nas łączności na mikrofalach, na zdjęciu widzimy pierwszy pokaz łączy zestawionych przez Wisłę dla pasma 47 i 76 GHz, a więc fal o długości 7 i 4 mm, zorganizowany przez nas latem na spotkaniu szkoleniowym dla krótkofalowców Powiśla, Żuław i Kociewia, przeprowadzonym na terenie harcerskiej stanicy wodnej nad Wisłą.
Amatorska stacja krótkofalowa i UKF – z lewej strony stacja krótkofalowa, z prawej UKF. To hobby kosztowne, jeśli uprawiane jest na poważnie i w szerokim zakresie, zawsze za własne pieniądze. Urządzenia, kiedyś zawsze własnej roboty, rzadko teraz są własnej konstrukcji, najczęściej kupowane są u kilku wiodących producentów na świecie, koszt znaczny, kilka do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Antena dalekiego zasięgu – Korzystamy z anten najczęściej własnego wykonania, chociaż ta na zdjęciu jest produkcji fabrycznej, jako jedyna służba mamy prawo do prowadzenia łączności na wielu pasmach, z dowolnego miejsca, na zdjęciu - z samochodu stojącego pod latarnią morska w Świnoujściu, z wysokiej wieży widokowej na Wieżycy, w szerokim zakresie mocy, standardowo od miliwatów do 500 Watów mocy wyjściowej nadajnika, posiadamy umiejętność pracy w eterze korzystając z zasilania akumulatorowego, doraźnie skonstruowanych anten, potrafimy dobrać częstotliwość do warunków pogodowych, pory doby, odległości od korespondenta i wielu innych czynników.
Smog elektroniczny – Próbujemy walczyć ze zmorą naszych czasów, efektem postępującej elektronizacji wywołującej nasycenie przestrzeni smogiem elektronicznym, występującymi wszędzie zakłóceniami, które stają się coraz większym problemem nie tylko dla krótkofalowców, ale operatorów wszystkich służb korzystających z łączności radiowej, w tym – operatorów Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, którzy niejednokrotnie w trakcie poniedziałkowych prób skarżyli się na brak łączności z bardziej oddalonymi gminami z powodu występowania zakłóceń niewiadomego pochodzenia.
Gotowi do pracy o każdej porze i miejscu – Mimo wszystkich utrudnień i przeciwności, potrafimy w ciągu kilku godzin zorganizować taki, jak pokazany na zdjęciu punkt, czy może nawet wielopasmowy węzeł łączności radiowej KF-UKF na wskazanym, zupełnie do tego wcześniej nie przygotowanym miejscu.
Współpracujemy ze starostwem i miastem, o samym porozumieniu za moment, przedtem pokażemy, jak
- TKK uczestniczy w Dniach Ziemi... - od 10 lat temu bierzemy udział w Dniach Ziemi Tczewskiej,
- Ćwiczenia łączności kryzysowej – od kilku lat bierzemy co tydzień udział w ćwiczeniach i treningach łączności powiatowej i krajowej,
- Przeglądy instalacji systemu łączności kryzysowej - prowadzimy okresowy przegląd w gminach i na budynku Starostwa Powiatowego urządzeń i instalacji antenowych.
Z tych prac powstają raporty dla kierownictwa Wydziału z konkretnymi wskazówkami i zaleceniami dot. stanu urządzeń i instalacji antenowych w gminach, np. ostatnie zalecenie dotyczy konieczności zakupu dla Wydziału Administracji i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tczewie nowoczesnego analizatora antenowego. Po przeszkoleniu w zakresie jego obsługi pracownik Wydziału bądź operator PCZK będzie mógł, nie wychodząc z pomieszczenia, w którym jest zainstalowana radiostacja, czy to w starostwie, czy w gminie, ocenić stan całej, łącznie z anteną na dachu instalacji w większym niż do tej pory zakresie. Instalacje antenowe wymagają specjalnej troski, gdyż, jak wykazuje praktyka, są najsłabszym, najmniej trwałym elementem łącza radiowego.
Zawody - Ważnym wydarzeniem są dla nas światowe, europejskie i ogólnopolskie zawody krótkofalarskie (IARU 50 MHz, MP ARKI, tak na UKF, jak i KF). Bierzemy udział w tych, które są dla nas interesujące.
Potwierdzeniem zrobionych łączności są Karty QSL, ich zbiór to duma każdego krótkofalowca. Po lewej przykład wysyłanej jako potwierdzenie przeprowadzonej łączności karty promującej nasze miasto, wydanej w TKK z okazji 60-lecia krótkofalarstwa w Tczewie (pierwszą była nieistniejąca już stacja SP2KJB w Radioklubie LPŻ przy ul. Lecha 10, zał. 1958r.) Stacja pod okolicznościowym znakiem HF60KMH pracuje od 1 listopada 2018 do 31 stycznia 2019, operatorami są członkowie TKK. Po prawej ciekawa karta od operatora stacji na wschodnim wybrzeżu Anglii za dwie łączności, telegraficzną i foniczną przeprowadzone z amatorem z Tczewa w odstępie 11 lat, w pasmie 144 MHz.
Em-com i umowa o współpracy – w lutym mija 7 lat od podpisania formalnego Porozumienia o Współpracy Starostwa Powiatowego z TKK, korzystnego naszym zdaniem dla obu stron, informujemy też o udziale członków TKK w zarządzie klubu EMcom PZK (to krajowa, specjalistyczna organizacja ds. łączności na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych),
Posiedzenie Zarządu Głównego PZK w Warszawie - bierzemy czynny udział w pracach ZG PZK jako reprezentanci Żuławskiego OT, czynnie uczestniczymy w regionalnych i ogólnopolskich spotkaniach krótkofalowców (ŁOŚ pod Łodzią, Bachorze w Borach Tucholskich, Malbork, Elbląg, Gdańsk).
Stanisław Leszczyna, SQ2EEQ
Piotr Żok, SP2WGU
Tczew, grudzień 2018