Czym zajmują się krótkofalowcy ?
- Szczegóły
- Odsłony: 228
Czym zajmują się dzisiaj krótkofalowcy..?
Zadaje się nam, krótkofalowcom, często pytanie, czym dzisiaj zajmuje się krótkofalarstwo, skoro nastąpił tak burzliwy i wszystko ogarniający rozwój technologii porozumiewania się i utrzymywania kontaktów (internet, telefonia komórkowa, związane z tym czaty, tik-toki, Instagram, Facebok, whatsap, itd.). Pytający zdają się nie wiedzieć, że dzisiejsze krótkofalarstwo bardzo się różni od tego sprzed lat, kiedy to łączność radiowa była jedyną formą nawiązywania bezpośredniego kontaktu z kimś oddalonym o setki czy tysiące kilometrów. Bo i skąd mają to wiedzieć..?
Wobec tego, jak odpowiedzieć na pytanie choćby syna czy córki, czym dzisiaj zajmują się krótkofalowcy..?
Otóż, po pierwsze, krótkofalarstwo to działalność w wielu specjalnych obszarach zainteresowań wymagająca przy tym ciągłego samokształcenia.
Radioamatorzy mają dostęp do szerokiej gamy doświadczeń w eterze, które przyczyniają się do ich samokształcenia oraz wspierają eksperymentowanie i eksplorację technologii radiowych. To po drugie.
A sama aktywność krótkofalarska obecnie obejmuje:
- Poznawanie technik cyfrowego przetwarzania sygnałów,
- Rozwój nowych systemów antenowych,
- Służbę publiczną dla łączności alarmowej,
- Eksplorację propagacji,
- Komunikację o niskiej mocy,
- Badanie anomalnych trybów propagacji, w tym troposferycznej, jonosferycznej, zorzowej, na granicy zmierzchu/świtu, trans-równikowej, wielokrotnego odbicia, w oparciu o rozproszenia meteorów i na trasie Ziemia-Księżyc-Ziemia,
- Szerokopasmową i wąskopasmową telewizję cyfrową,
- Wykorzystanie satelitów amatorskich,
- Sportowe wykorzystanie aspektów radia amatorskiego (zawody, konkursy) w celu poprawy wydajności sprzętu i anten oraz osobistych umiejętności operatorskich.
Tematy niesłychanie interesujące głównie dla tych, którzy już są radioamatorami lub sympatykami radia amatorskiego. Większość działań w eterze jest sponsorowana, wspomagana bądź organizowana przez IARU i związane z nią krajowe stowarzyszenia członkowskie (u nas PZK) oraz przez szeroki wachlarz specjalnych grup zainteresowań.